Toruński świat książki: miejsca i ludzie, pomniki i dzieła
Cena za szt.
Opis produktu
Miasto jest jak książka - pisze we wstępie Katarzyna Kluczwajd - dotarcie do ogromu nagromadzonych w nim treści wymaga starannego i uważnego "czytania". Im większa jest nasza wiedza, tym więcej potrafimy odczytać podtekstów i odnaleźć ukrytych symboli.
Temat 17. konferencji Zabytki toruńskie młodszego pokolenia związany jest zasadniczo z jubileuszem 100-lecia Książnicy Kopernikańskiej (1923-2023), który zainspirował organizatorów do zagłębienia zagadnień związanych z szeroko rozumianym toruńskim światem książki. Poruszono szereg istotnych kwestii dotyczących: książko-kontaktów, tj bibliotek, księgarni, antykwariatów; litero-twórców - wydawców i drukarzy, literatów, badaczy; oraz książko-filów - czytelników, zbieraczy, badaczy.
W okresie II RP Toruń należał do najsilniejszych w Polsce ośrodków drukarstwa, przemysł tej branży był na trzecim miejscu jesli chodzi o znaczenie dla miasta. Książkowo-księgarsko-bibliotekowe historie możemy napotkać w wielu miejscach. Ich dostrzeganie, także dzięki wiedzy przekazanej podczas konferencji i w niniejszym tomie, sprawia, że miasto, które stanowi jedność złożoną z wielości, jawi się jak księga - zamiast stron, kart, zdań, słów i liter są ulice, place, domy, podwórka, pomniki i ozdobniki, wspomnienia i genius loci. W tym te związane z książkami.
Parametry