Tkanina - cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań
Cena za szt.
Opis produktu
Tkanina – cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań, to monografia będąca plonem konferencji, która otwiera serię poświęconą zabytkowym tekstyliom omawianym we wszelkich możliwych aspektach – historycznym, artystycznym, konserwatorskim, muzealnym i kolekcjonerskim. Pod tytułem serii Tkanina w Polsce kryć się będą nie tylko dzieła sztuki i wyroby użytkowe wytworzone w Polsce, ale także te, które znalazły się w naszym kraju jako świadomy zakup będący przejawem zainteresowań i mody.
Tom pierwszy, zgodnie z opinią recenzentki Magdaleny Piwockiej, stanowi ważny krok na drodze budowania „samoświadomości” dyscypliny. Jego autorzy to doświadczeni muzealnicy i badacze akademiccy podejmujący w swej pracy problematykę zabytkowej tkaniny. Znalazły się w nim teksty teoretyczne dotyczące historii i założeń badań nad tkaninami autorstwa Ewy Andrzejewskiej i Małgorzaty Wróblewskiej-Markiewicz, Beaty Biedrońskiej-Słotowej, Agnieszki Bender oraz Karoliny Stanilewicz. Drugi blok tematyczny, poświęcony ideom prezentacji i charakterystyki zbiorów oraz sposobów rozpoznawania i dokumentowania ich zawartości, uformowały rozdziały Ewy Orlińskiej-Mianowskiej i Moniki Janisz, Magdaleny Ozgi, Izabelli Dybały, Katarzyny Moskal oraz Agnieszki Woś-Jucker. Doświadczenia polskich muzealników z reprezentatywnych placówek takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie czy Zamek Królewski na Wawelu, zestawione zostały z osiągnięciami jednego z najbardziej rozwiniętych ośrodków badawczych zajmujących się tekstyliami – szwajcarską Abegg-Stiftung w Riggisbergu. W tomie zaprezentowano nie tylko wyniki dociekań historyków sztuki, lecz także zasygnalizowano konieczność badań interdyscyplinarnychi wykazano, jak ważna jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin nauki. Rozdział Katarzyny Lech z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej przekonująco udowodnił, że wiedza o barwnikach i farbiarstwie jest niezbędna nie tylko konserwatorom.
Książka wydana została przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi dzięki dofinansowaniu Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich oraz Oddziału Warszawskiego SHS.
Seria: Tkanina w Polsce, tom I
Redakcja naukowa serii: Karolina Stanilewicz
Warszawa-Łódź: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, 2020
ISBN 978-83-960224-0-0 (SHS), 978-83-66037-77-9 (ASP w Łodzi)
Obj. s. [8], 207, [1], il. cz.-b., kol., format 15x21 cm
Parametry