Dzieje i skarby kościoła św. Jakuba w Toruniu. Nowe rozpoznanie
Cena za szt.
Opis produktu
W 2002 roku Toruński Oddział SHS zainicjował cykl konferencji naukowych "Dzieje i skarby kościołów toruńskich". Po kolejnych sesjach, poświęconych kościołom: Świętojańskiemu, Mariackiemu, Torunia Podgórza, świętego Mikołaja, przyszedł czas na tom poświęcony po raz drugi kościołowi św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Po raz drugi, ponieważ pierwsze opracowanie na temat kościoła pojawiło się w 2010 r., również w ramach serii "Dzieje i skarby kościołów toruńskich".
Kościół św. Jakuba Apostoła wzniesiony w średniowieczu jako fara Nowego Miasta Torunia i od XIX w. cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem kolejnych generacji badaczy, od przełomu XX i XXI w. był sukcesywnie poddawany pracom konserwatorskim, których wieńczącym etapem była renowacja wnętrza świątyni trwająca od 2014 do 2022 roku. W okresie intensywnych prac architektura kościoła wraz z wystrojem i wyposażeniem przeszły znaczne przeobrażenie. Dzięki ujawnionym elementom wystroju i poddaniu ich badaniom, towarzyszącym pracom konserwatorskim, uzyskaliśmy dziś nieporównywalny wgląd w to, jak kościół prezentował się w minionych stuleciach, szczególnie w średniowieczu - zarówno, gdy chodzi o całościowe wrażenie, funkcjonowanie oraz semantyczne i wizualne oddziaływanie wystroju.
Publikacja nie prezentuje wszystkich dokonań konserwatorskich, równie ważnych i trudnych, ale otwiera nowy rozdział badań "skarbów" toruńskiego kościoła św. Jakuba.
Dzieje i skarby kościołów toruńskich; tom VII
Redakcja naukowa: Anna Błażejewska, Elżbieta Pilecka, Alicja Saar-Kozłowska
Toruń: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 2023
ISBN SHS 978-83-946646-0-2, ISBN TNT 978-83-67689-06-9
Obj. s. 428, [1], il. cz.-b., kol., format 17 x 24 cm.
Parametry